Vaterpolo  Emptyuto srp 05, 2011 12:56 pm by zrine89

Vaterpolo  Emptypon srp 04, 2011 1:06 pm by zrine89

Vaterpolo  Emptyned lip 12, 2011 12:15 am by Franco

Vaterpolo  Emptyned tra 24, 2011 6:48 pm by scorpio57

Vaterpolo  Emptypet tra 08, 2011 5:43 pm by Iron Man

Vaterpolo

Vaterpolo  Empty Vaterpolo

Postaj by Largo sub sij 15, 2011 7:58 pm

Vaterpolo je ekipni vodeni sport u kojem sudjeluju dvije ekipe s po sedam članova (jedan od njih je vratar). Uz nogomet, najstariji je momčadski šport koji se pojavio na programu Olimpijskih igara - 1900. godine u Parizu. Cilj igre je postići što više pogodaka. Utakmica se igra u četiri četvrtine, čija duljina je 8 minuta. Na početku svake četvrtine po jedan igrač svake momčadi pliva prema sredini igrališta na kojemu je lopta, a momčad čiji igrač prvi dopliva do lopte prva kreće u napad.

Vaterpolo  Serbia-Greece_16._06._2008.%28Svetska_liga%29

Države u kojima je jak reprezentativni vaterpolo su: Hrvatska, Mađarska, Srbija, Crna Gora, Rusija, Italija, Grčka, Njemačka, Španjolska, SAD, Australija, ali i Slovačka i Francuska drže priključak ovoj skupini.

Najviše uspjeha na kontinentalnim (vaterpolska EP...) i svjetskim prvenstvima imale su Mađarska, SSSR, SFR Jugoslavija, Italija, Španjolska.

U međunarodnim klupskim natjecanjima, najviše uspjeha polučile su hrvatske momčadi (ističu se Mladost Zagreb, Jug Dubrovnik i Jadran Split), zatim momčadi iz Italije (posebno Posillipo Napulj, Pro Recco i Pescara), Mađarske (Honved, Vasas, BVSC i Ujpest Torna), Srbije (Partizan Beograd), Rusije, Njemačke (Spandau Berlin), Španjolske (Barcelona), a u 21. stoljeću i klubovi iz Grčke postižu uspjehe.

Krovna organizacija za vaterpolo u Hrvatskoj je Hrvatski vaterpolski savez.

Vaterpolo se igra u pravokutnom bazenu najčešćih dimenzija 33x25m (iako dimenzije mogu varirati: 20-35x10-25), minimalne dubine 1.8m. Golovi su dimenzija 3x0.9m. Gol linije i centar označeni su bijelim stupićima kraj bazena, dvometarska linija označena je crvenim, a 5-metarska žutim stupićem. Lopta je opsega 0.68-0.71m, i teži 400-450 grama. Ekipe se razlikuju po boji kapica: nekada su dopuštene bile samo plave/bijele, a danas se koriste bilo kakve, uz uvjet da su kapice protivničkih ekipa različitih boja (oba golmana nose crvene kapice). Igru kontroliraju dva linijska i glavni sudac. Napad traje 30 sekundi.